Uwaga na powodziowych oszustów — Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzega

Uwaga na powodziowych oszustów — Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzega

Katastrofy klimatyczne to coś, co czeka nas prawdopodobnie w najbliższych latach coraz częściej. Niszczenie środowiska ma się dobrze, podobnie jak oszuści żerujący nawet na tych najbardziej poszkodowanych. Powódź, która w ostatnim czasie nawiedziła południowo-zachodnią Polskę stała się podstawą dla oszustów, którzy zdecydowali się wykorzystać mieszkańców całej Polski do swoich niecnych planów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w tym czasie? W jaki sposób działają oszuści?

W jaki sposób działają przestępcy?

Fałszywe zbiórki, nieprawdziwe alerty RCB, linki wysyłane za pośrednictwem mediów społecznościowych — oszuści nie przebierają w środkach. Choć powódź to ogromna tragedia, to przestępcy wykorzystują ją do swoich niecnych planów i kradną dane oraz pieniądze z kont mieszkańców całej Polski. Czujni muszą więc być nie tylko sami powodzianie, ale również osoby mieszkające w Otwocku, Mińsku czy Warszawie. Jak podaje portal Głos Otwocka, szczególnie niebezpieczne są alerty RCB z linkami. Prawdzie w powiadomienia pozbawione są linków i nie zachęcają odbiorców do wchodzenia na żadne podejrzane portale. 

W sieci pojawiło się mnóstwo zbiórek charytatywnych, mających na celu zebranie środków potrzebnych na pomoc powodzianom. Mieszkańcy Polski powinni je jednak każdorazowo weryfikować. Nie brakuje tych, z których dochód wędruje prosto do oszustów. Żerowanie na ludzkiej krzywdzie od lat jest wśród przestępców prawdziwą modą. Zanim wpłacisz pieniądze na dane konto, sprawdź, czy należy do sprawdzonej organizacji i kto może podszywać się pod osobę prowadzącą zbiórkę. 

Jak sprawdzić, czy przesłana wiadomość jest prawdziwa i przesłana przez służby?

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa podkreślają, że obywatele Polski mają możliwość sprawdzenia, czy przesłana do nich wiadomość została faktycznie rozesłana przez uprawnione służby. Jak to zrobić? alert RCB można sprawdzić, odwiedzając:

  • oficjalną stronę internetową Rządowego Centrum Bezpieczeństwa,
  • profile Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych. 

Liczy się również zwiększona uważność na to, co dzieje się teraz w sieci. Każde podejrzane działanie powinno być od razu zgłaszane na policję. 

Każdy link może być potencjalnie groźny dla Twoich danych osobowych

W dobie mediów społecznościowych oszuści tylko zacierają ręce na wyłapywanie kolejnych kont, kradzież haseł i dostęp do mobilnej bankowości. Przejmowanie kont obywa się najczęściej po kliknięciu podejrzanego linku i wymaganym podaniu hasła. Zawsze sprawdzaj, jaka witryna internetowa prosi Cię o udostępnienie danych. Kliknięcie linku może spowodować pobranie złośliwego oprogramowania, które infekuje urządzenie. Złośliwe strony próbują następnie wyłudzić dane osobowe, takie jak loginy, hasła czy informacje finansowe. Poszczególne linki mogą również prowadzić do stron śledzących działania użytkownika w sieci, zbierając dane o jego preferencjach czy historii przeglądania.

Zapobieganie cyberprzestępczości to działania mające na celu zabezpieczenie własnego mienia, ale również informowanie o tym służb. Na swoje urządzenia mobilne warto zainstalować programy antywirusowe, a przed kliknięciem linku kilka razy sprawdzić, czy nie wzbudza on żadnych podejrzeń. 

Jeśli chcesz być na bieżąco z wiadomościami z Otwocka i Polski, śledź to, co dzieje się na portalu Głos Otwocka. Nie przegap ważnych komunikatów i przygotuj się na ważne wydarzenia dla Twojego regionu.