Co wziąć do jedzenia na piknik lub wycieczkę?
Jedzenie nie jest prawdopodobnie tak istotne na wycieczce, jak piękne widoki, aktywność na świeżym powietrzu i dobre towarzystwo, ale bez wątpienia warto o nie zadbać. Podpowiadamy, co wziąć ze sobą na wypad do Puszczy Kampinoskiej, mazowieckiego rezerwatu czy parku krajobrazowego.
Dobre kanapki zawsze w cenie
Nawet jeśli szukasz pomysłów na bardziej wyrafinowane dania na wycieczkę niż tradycyjne kanapki, nie rezygnuj całkowicie z tej formy przekąski. Jeśli przygotujesz je z pełnoziarnistego chleba, z dodatkiem surowych warzyw i pasty (hummus, sycąca pasta z fasoli, soczewicy czy awokado) zapewnisz sobie zdrowy i odżywczy posiłek. Latem lepszym sposobem niż przygotowanie kanapek w domu, jest spakowanie osobno pokrojonych kromek chleba (lub bułek), pasty do niewielkiego słoiczka i całych warzyw, oraz urządzenie sobie pikniku w czasie wędrówki. Niepokrojone warzywa nie zwiędną, a kanapki nie staną się nieapetyczne.
Placuszki i naleśniki
Placuszki wykonane z mąki razowej, manny, bananów, ekspandowanego amarantusa i suszonych owoców są pyszną, słodką i sycącą alternatywą dla kalorycznych i wysokoprzetworzonych batoników. Możesz je zapakować do pudełeczka lub zawinąć w papier śniadaniowy. Smakują wyśmienicie samodzielnie, jak i popijane herbatą i przegryzane świeżymi owocami. Jeśli wolisz wersję na słono, zdecyduj się na zrobienie tortilli z mąki kukurydzianej lub tradycyjnych polskich naleśników.
Makaron i zupa na zimno
Bardzo dobrym pomysłem na posiłek jest makaron razowy lub pszenny z mąki durum, polany świeżo przygotowanym sosem pomidorowym z dodatkiem sera lub płatków drożdżowych. Bardzo dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno (szczególnie latem). Na wycieczkę można ze sobą zabrać również chłodnik: z botwinki czy pomidorów i świeżych ogórków. Pamiętajmy jednak o szczelnym pojemniku: w przeciwnym wypadku może czekać nas niemiła niespodzianka.
Sprytne sałatki
W czasie wędrówek dobrze sprawdzają się także przygotowane do pojemników sałatki. Aby jednak dostarczyły nam odpowiedniej liczby kalorii, konieczne jest uzupełnienie ich o węglowodany (złożone i proste): ryż basmati, kasze (jaglana, pęczak) czy grzanki z pieczywa z dodatkiem oliwy. Warto mieć na uwadze, że w wysokich temperaturach sałatki wykonane z zieleniny, takiej jak rukola czy sałata nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ więdną i nie prezentują się zbyt apetycznie. Zamiast tego lepiej sięgać po pokrojone w kostkę twarde warzywa, takie jak papryka, marchewka, ogórek albo całe pomidorki koktajlowe.
Obiad w pełnej krasie
Jeśli na długie wycieczki wybieramy się stosunkowo często, możemy pokusić się o zakup specjalnych termosów i menażek do przenoszenia posiłków. Długo utrzymują one temperaturę, dlatego nawet po kilku godzinach nasza podgrzana zupa nadal będzie ciepła, podobnie ja drugie danie. To rewelacyjne rozwiązanie w czasie zimowych i jesiennych wypadów w góry czy na dalsze spacery: ciepły posiłek w środku lasu smakuje wybornie, a do tego rozgrzewa i dodaje energii.
Gotowe jedzenie w pudełkach
A co w sytuacji, gdy nie mamy chęci albo czasu, by przygotowywać specjalne potrawy na wycieczkę? Można skorzystać z usług restauracji, jednak gotowy obiad po kilku godzinach rzadko jest smaczny, a zamówienie drugiego śniadania czy kolacji na wynos może być problematyczne. Z pomocą przyjdzie także catering dietetyczny w Piasecznie, innej podwarszawskiej miejscowości bądź samej stolicy. Firma zajmująca się dostarczaniem posiłków zapewnia wyżywienie na cały tydzień albo wybrane dni (nawet tylko jeden). Zapakowane w szczelne pudełka dania będą świetnym prowiantem a jedno- lub kilkudniowy wypad. Są też ciekawą alternatywą codziennego jadłospisu dla zabieganych osób.