Piknik z okazji imienin Jana Kochanowskiego

Piknik z okazji imienin Jana Kochanowskiego

W sobotę w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odbędą się organizowane Bibliotekę Narodową Imieniny Jana Kochanowskiego. W tym roku patronką wydarzenia będzie Maria Konopnicka. Już dziesiąty raz możemy w ten sposób uczcić pamięć wybitnego poety.

Coroczny piknik

Ten piknik literacki organizowany jest każdego roku (wyjątek stanowił rok 2020) w ostatnią sobotę czerwca. Pierwszy raz odbył się w 2012 roku, a każdego roku patronem imprezy jest ktoś inny. Tym razem padło na Marię Konopnicką, a wcześniejszymi patronami byli: Leopold Tyrmand, Julian Tuwim, Zbigniew Herbert, Joseph Conrad, Tadeusz Boy-Żeleński, Krzysztof Kamil Baczyński, Gustaw Herling-Grudziński oraz Franciszka i Stefan Themersonowie. Biorą w nim udział pisarze, poeci, aktorzy i muzycy.

Program eventu

Imieniny wielkiego poety mają stałe punkty programu. Jednym z nich jest mecz poetycki. Co to właściwie jest? Dwie drużyny złożone z aktorów rywalizują w interpretacji wierszy. Innymi punktami są spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk czy wykonanie Pieśni świętojańskiej o Sobótce. Odbędzie się też dansingu pod gwiazdami, czyli przeboje z lat 50. i 60. w nieco bardziej współczesnej wersji, a wykona je Barbara Wrońska.