Dni Dziedzictwa w Liwie

Dni Dziedzictwa w Liwie

17 września na Zamku w Liwie odbędą się wydarzenia w ramach Europejskiego Dnia Dziedzictwa, które trwają od 10 do 18 września. Dni Dziedzictwa mają na celu promocję zabytków, a Zamek w Liwie to ruina gotyckiego zamku książęcego, którego historia sięga XV wieku.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Liwie

Pierwsze wydarzenie dnia rozpocznie się o godzinie 09:00, a będą nim „Ćwiczenia z patrzenia. Czy przyroda jest częścią dziedzictwa?”, czyli spacer przyrodniczy po Liwie z Sylwią Stano i Michałem Książkiem. W godzinach 16-18 będą trwać opowieści o kosmosie i pokaz astrofotografii „Pod wspólnym niebem”. O 20:00 będziemy obserwować nocne niebo nad Zamkiem w Liwie z Adamem Mikołajczukiem, a jeśli pogoda nie będzie sprzyjać takim obserwacją, odbędzie się wirtualny astrospacer po Drodze Mlecznej.

Promocja zabytków

Europejskie Dni Dziedzictwa powstała z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej, a ich celem jest promowanie zabytków. Pomysł ten sięga 3 października 1985 roku. Na II Konferencji Rady Europy w Grenadzie francuski minister kultury złożył propozycję, by Dni Otwarte Zabytków z Francji rozszerzyć na całą Europę. Zainteresowanie tym pomysłem było duże, więc Rada Europy w 1991 roku ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa.

Zamek w Liwie

Budowę zamku zlecił w 1421 roku książę mazowiecki Janusz I Starszy, a celem budowy była kontrola przeprawy przez rzekę, był także wartownią na wschodniej granicy księstwa mazowieckiego. Jedna z legend jednak głosi, że budowlę miał wznieść książę polski lub litewski dla swojej wybranki. Wybór miał paść na Liw, ponieważ było tutaj wielu duchownych, którzy mieli nawrócić kobiety na chrześcijaństwo.