Wizytówki Warszawy – Pałac Kultury i Nauki
Jedną z wizytówek Warszawy jest ogromny Pałac Kultury i Nauki, znajdujący się w centralnej części miasta. Jaka jest jego historia i co go charakteryzuje? Sprawdź!
Historia Pałacu Kultury i Nauki
Być może nie wszyscy spoza Warszawy wiedzą, że inicjatorem wybudowania w centrum stolicy kraju Pałacu Kultury i Nauki był Józef Stalin. Pałac stanowił jedno z głównych założeń „Sześcioletniego planu odbudowy Warszawy”. Autorem projektu tej potężnej budowli był Lew Rudniew, rosyjski architekt, absolwent petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Początkowo zakładał on budowlę o wysokości 120 metrów, jednak Biuro Polityczne zażądało, by była ona dwukrotnie wyższa.
Rozpoczęcie budowy Pałacu Kultury i Nauki miało miejsce pierwszego dnia maja 1952, a więc w święto pracy. Trwała ona przez trzy lata, a uczestniczyło w niej ponad trzy tysiące pracowników radzickich oraz niemal cztery tysiące pracowników z Polski. Oficjalne otwarcie Pałacu Kultury i Nauki nastąpiło 22 lipca 1955 roku. Mierzy on blisko 231 metrów, na co składają się 42 piętra. Na wysokości 30. piętra znajduje się natomiast taras widokowy. Łączna liczba pomieszczeń wynosi ponad trzy tysiące, z czego jedynie dwa i pół tysiąca z nich stanowią pomieszczenia użytkowe.
Jakie atrakcje kryje Pałac Kultury i Nauki w Warszawie?
Turyści, którzy pragną odwiedzić Pałac Kultury i Nauki mogą być mile zaskoczeni liczbą atrakcji, jakie kryje on w sobie. Poza wspomnianym tarasem widokowym, znajdują się tam również: Narodowe Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji, Teatr 6 piętro, Teatr Lalka, Teatr Studio czy Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy. Na zwiedzających czekają ponadto liczne wystawy tematyczne, Kinoteka Multiplex, restauracje, kawiarnie, bufety oraz pasaż handlowy. Na nudę odwiedzając Pałac Kultury i Nauki z pewnością nie można zatem narzekać.