Atrakcje turystyczne w Płocku – historia Muzeum Mazowieckiego

Atrakcje turystyczne w Płocku – historia Muzeum Mazowieckiego
fot. unsplash.com

Odwiedzając jedno z największych obok Warszawy miast Mazowsza, warto wybrać się do mieszczącego się tam Muzeum Mazowieckiego. Poznaj historię muzeum w Płocku i dowiedz się, jakie wystawy można tam obejrzeć.

Historia Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Jako datę założenia Muzeum w Płocku przyjmuje się rok 1821. Jego pomysłodawcą było natomiast Towarzystwo Naukowe w Płocku. Jest to zatem najstarsze publiczne muzeum w Polsce. Początkowo muzeum powołane na skutek decyzji Królestwa Polskiego muzeum nosiło nazwę „Muzeum Publiczne i Szkolne Województwa Płockiego”. Istniało jednak tylko do roku 1836, a na wznowienie jego działalności trzeba było czekać aż do początku dwudziestego wieku. W 1908 roku Towarzystwo Naukowe w Płocku postanowiło zakupić kamienicę przy Rynku Kanonicznym nr 8, która kilka lat później stanowiła miejsce prezentacji eksponatów muzealnych. W okresie międzywojennym muzeum zmieniło nazwę na „Muzeum Mazowsza Płockiego im. prof. Ignacego Mościckiego, Prezydenta Rzeczypospolitej”.

Na przestrzeni lat zbiory muzealne ciągle się powiększały, a w roku 1930 Towarzystwo Naukowe nabyło kolejny budynek przy Rynku Kanonicznym, w którym umieszczono część zbiorów. Niestety w wyniku II wojny światowej spora część zabytków została zniszczona. Niemieckie władze w budynkach należących dotąd do Towarzystwa naukowego urządziły sobie natomiast biuro rachunkowości rolnej, wypożyczalnię książek oraz oddział SS.

Po zakończeniu wojny już pierwszego dnia grudnia 1945 roku otwarto pierwszą ekspozycję, by w możliwie jak najlepszym stopniu przywrócić miejscu dawny blask. Kilka lat później muzeum zostało jednak upaństwowione i stało się częścią Muzeum Narodowego w Warszawie, któremu musiało się podporządkować. Zmieniono również nazwę na „Muzeum Mazowsza Płockiego”. Przez kolejne lata placówka miała ogromne problemy finansowe, jednak nieustannie starała się rozwijać, poprzez otwieranie kolejnych działów. Wraz z rozwojem przemysłu w mieście dla muzeum pojawiły się kolejne perspektywy rozwoju. W 1963 roku muzeum po raz kolejny zmieniło nazwę, tym razem na „Muzeum Mazowieckie w Płocku”. Po odbudowie Zamku Książąt Mazowieckich w 1973 roku stał się on nową siedzibą Muzeum w Płocku. Ostatniej zmiany siedziby dokonano jednak w roku 2004, kiedy to przeniesiono muzeum do kamienicy znajdującej się przy ulicy Tumskiej 8.

Zbiory Muzeum w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku dzieli się na pięć odrębnych działów. Wartościowe zabytki i eksponaty podziwiać można w dziale sztuki, historii, archeologii, numizmatyki oraz etnografii. Do zbiorów działu sztuki zaliczyć można chociażby meble z siedemnastego wieku, kolekcję sztuki art déco (rzemiosło artystyczne, grafika, malarstwo, rzeźba) czy grafikę polską oraz obcą z przedziału od siedemnastego do dziewiętnastego wieku.

W dziale historii najliczniejszą grupę stanowią fotografie i pocztówki z życie płocczan na przestrzeni lat. Zobaczyć można także biżuterię patriotyczną, mapy, szkice wywiadowcze oraz wiele innych. Dział archeologii to z kolei zbiór neolitycznych siekier krzemiennych oraz kamiennych toporów. Znajdują się tam również ozdoby z brązu, naczynia gliniane czy inwentarze krzemienne ze stanowisk schyłkowopaleolitycznych i mezolitycznych.

Dział numizmatyki to bogactwo przeróżnych monet polskich począwszy od piastowskich aż po monety współczesne. To także zbiór polskich banknotów, spośród których najstarsze pochodzą z 1794 roku. W dziale etnografii występują z kolei zabytkowe rzeźby, ceramiki, tkaniny czy stroje ludowe noszone w przeszłości na terenach Mazowsza.

Zwiedzanie Muzeum Mazowieckiego w Płocku to zajęcie na blisko dwie godziny. Warto dogłębnie przyjrzeć się zabytkom, by lepiej poznać historię Mazowsza i odkryć, jak w przeszłości żyli na tych terenach nasi przodkowie.