Zamek Królewski w Warszawie – serce miasta z bogatą historią

Zamek Królewski w Warszawie – serce miasta z bogatą historią
fot. pixabay.com

Każdy, kto planuje odwiedzić stolicę kraju koniecznie musi zobaczyć Zamek Królewski. Jest to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Warszawy. Zanim jednak wybierzesz się w podróż, poznaj historię tej niezwykłej budowli.

Historia Zamku Królewskiego w Warszawie

Wieża mieszkalno-obronna znajdująca się na terenie Zamku Królewskiego jest jego najstarszą znaną budowlą. Początkowo stała ona samotnie na nadrzecznej skarpie, a obecnie stanowi południowo-wschodni narożnik zamku. W przybudówce do tej wieży znajdowała się głęboka studnia, która zapewniać miała wodę na wypadek oblężenia. Trudno jednak oszacować, kiedy wieża mogła powstać. Szacuje się, że był to trzynasty lub czternasty wiek. Według legendy zamku przyziemie wieży, w którym próżno było szukać okien pełniło rolę celi więziennej.

W pierwszej połowie piętnastego wieku książę Janusz w północnej części wieży nakazał dostawić wielki pałac, który zwał się Dworem Wielkim (Curia Maior). Przez lata pełnił on nie tylko funkcję mieszkania władców i ich rodzin, ale też stanowił siedzibę dla głównych organów państwa, sejmu i senatu. W czasach rozbiorów władze rosyjskie postanowiły podzielić sale obrad parlamentu na pokoje urzędnicze, natomiast z królewskich komnat uczynili miejsca zabaw i wieczornych spotkań. W wyniku wojny zamek uległ jednak całkowitemu zniszczeniu. Po bombardowaniu Warszawy przez niemieckie samoloty we wrześniu 1939 roku pozostały po nim tylko podziemia wraz z kominem ogromnej kuchni. Po zakończeniu wojny rozpoczęto jednak mozolne prace nad odbudową budowli. Po ich ukończeniu na pierwszym piętrze znajdowały się sale reprezentacyjne, z kolei na piętrze drugim zrekonstruowano mieszkalne komnaty księcia.

Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie

Obecnie Zamek Królewski w Warszawie jest jedną z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych. Podczas jego zwiedzania podziwiać można Apartament Wielki, stanowiący sale reprezentacyjne oraz Apartament Królewski, czyli pomieszczenia mieszkalne Króla. Odwiedzić można ponadto Galerię Owalną, Przedpokój przed Salą Wielką (zwany też Wielką Antyszambrą), Salę Rady, Salę Wielką, Salę Rycerską, Pokój Marmurowy, Salę Tronową i wiele więcej. Na obszarze Zamku Królewskiego dostępne są także wystawy czasowe. Atrakcją dla turystów są ponadto ogrody zamkowe, do których wstęp jest bezpłatny. Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie z racji jego ogromnego obszaru zajmuje dość sporo czasu. Warto jednak wygospodarować około dwie godziny, by dogłębnie zapoznać się z historią tego miejsca.