Skarby Mazowsza. Pałac w Orońsku

Skarby Mazowsza. Pałac w Orońsku

Leżące w południowej części województwa mazowieckiego Orońsko to ciekawa miejscowość, do której w trakcie wycieczki po tej części kraju z pewnością warto zajrzeć. Co można tu zobaczyć? Najważniejszą atrakcją jest tu ciekawy zespół pałacowo-parkowy, znany dziś jako Centrum Rzeźby Polskiej. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Pałac w Orońsku to jedno z ciekawszych miejsc, jakimi może się pochwalić Mazowsze. Swego czasy był on własnością malarza Józefa Brandta, dziś jest znany jako wyjątkowy ośrodek kultury i sztuki. Dla wielu osób współczesne Orońsko to przede wszystkim Centrum Rzeźby Polskiej, które samo w sobie jest unikalną atrakcją i wyjątkowym punktem na mapie Mazowsza. Jego początki sięgają połowy lat 60-tych XX wieku, kiedy to miejscowy pałac stał się miejscem organizacji I Spotkań Rzeźbiarskich. Kilka lat później w pałacowych wnętrzach otwarte zostały pracownie rzeźbiarskie, a sam pałac stał się miejscem wyjątkowo ważnym dla ludzi kultury i sztuki. Dziś jest to jeden z najważniejszych ośrodków rzeźbiarskich na świecie, który dzięki współpracy międzynarodowej jest ceniony nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

Kto chce poznać Mazowsze i jego dzieje, ten koniecznie powinien zajrzeć do Orońska. To miejsce, które zachwyci i miłośników sztuki, i tych, dla których najważniejszą kwestią jest możliwość poznawania polskiej historii.