Śladami Krasińskiego przez Mazowsze

Śladami Krasińskiego przez Mazowsze

Malownicze i pełne atrakcji Mazowsze przyciąga turystów cennymi zabytkami. Ciekawym sposobem na poznawanie piękna tej krainy są wycieczki śladami Zygmunta Krasińskiego, w trakcie których można podziwiać piękne budowle oraz historyczne pamiątki znajdujące się w pobliżu miejscowości związanych z tą postacią. Gdzie warto się wybrać? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Pułtusk: miasto pełne zabytków
Odkrywanie piękna tej części Mazowsza to również wizyta w jego najpiękniejszych miastach. W ich gronie na szczególne wyróżnienie zasługuje Pułtusk, czarujący swą historyczną zabudową. Zachwyca tu zarówno kościół kolegiacki, jak i zabudowania dawnego klasztoru jezuitów. Zachwycić mogą również zachowane fragmenty dawnych fortyfikacji miejskich. Pięknie prezentuje się tu baszta obronna, choć dla turystów większą atrakcją jest wieża ratuszowa. Ta gotycka budowla służy obecnie jako siedziba Muzeum Regionalnego, które z pewnością zasłużyło na uwagę zwiedzających.

Opinogóra: perełka neogotyckiej architektury
Opinogóra to chyba najważniejszy punkt na trasie wycieczki śladami Krasińskiego. Najcenniejszym skarbem tej miejscowości jest neogotycki zameczek z I połowy XIX wieku. Swego czasu był on własnością generała Wincentego Krasińskiego, który zdecydował się na przekazanie tej rezydencji swemu synowi. I tak poeta Zygmunt Krasiński stał się postacią, z którą ów zabytek architektury do dziś kojarzony jest najmocniej. Dodatkową zachętą do jego zwiedzenia staje się urządzona w zamkowych murach placówka muzealna. To Muzeum Romantyzmu, które może zachwycić każdego miłośnika polskiej literatury.

Jabłonna: z wizytą w pałacu Poniatowskiego
Tutejszy zespół parkowo-pałacowy z całą pewnością zasłużył na uwagę. Dawniej stanowił on własność prymasa Michała Jerzego Poniatowskiego. Wiadomo, że częstym gościem był tu również książę Józef Poniatowski, wyjątkowo chętnie urządzający tu zabawy dla swych przyjaciół. Dziś pałac oraz otaczający go park stanowią wielką atrakcję turystyczną oraz siedzibę Polskiej Akademii Nauk.

Z wizytą na zamku książąt mazowieckich
W czasie wycieczki śladami Krasińskiego, warto zajrzeć i do Ciechanowa. Jego najcenniejszym zabytkiem jest zamek książąt mazowieckich z I połowy XV wieku. Ta zabytkowa budowla przyciąga cylindrycznymi wieżami oraz ciekawą ekspozycją militarną. Możliwość jej zwiedzenia to wielka gratka dla każdego miłośnika historii oraz militariów, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi podczas wizyty na zamku.

Na terenie tak pięknej krainy, jaką jest Mazowsze, atrakcje czekają na turystów niemal na każdym kroku. Wycieczki Śladami Krasińskiego to tylko jedna z propozycji odkrywania piękna tej części Polski. Miejsc godnych uwagi jest tu przecież znacznie więcej, a w malowniczej scenerii odkrywanie ich piękna staje się dla każdego wspaniałą przygodą.