Zachodnie Mazowsze – co warto zobaczyć?

Zachodnie Mazowsze – co warto zobaczyć?

Jest wyjątkową krainą, na terenie której nuda nikomu z nas nie grozi. Jakie atrakcje warto uwzględnić w programie wycieczki po tak pięknym regionie, jakim jest Mazowsze Zachodnie?

Nieborów i jego atrakcje
Dla wielu turystów, którzy odwiedzają Mazowsze Zachodnie, ważnym punktem w programie wycieczki staje się Nieborów. Nic w tym dziwnego, gdyż w tym miejscu czekają na zwiedzających wyjątkowe atrakcje. Wspaniały pałac, którego wnętrza można zwiedzać w towarzystwie miejscowych przewodników oraz park krajobrazowy, znany jako Arkadia – oto główne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce przynajmniej raz w życiu.

Żelazowa Wola
Ta niewielka wioska, mogąca się pochwalić położeniem w malowniczej dolinie Utraty, przyciąga przede wszystkim tych turystów, których zafascynowała muzyka Fryderyka Chopina. Główną atrakcją tej miejscowości jest przecież dworek, w którym ów kompozytor przyszedł na świat. A że tutejsza ekspozycja może się pochwalić nowoczesnymi rozwiązaniami, ogromne zainteresowanie turystów tym obiektem nie powinno nikogo dziwić. Dla miłośników twórczości Chopina ciekawą atrakcją stać się może również renesansowy kościół w Brochowie, w którym przyszło kompozytor został ochrzczony.

W krainie łowickich skarbów
Dla miłośników sztuki ludowej, Łowicz bez wątpienia jest ciekawym kierunkiem niejednej wycieczki. Kolorowe stroje i słynne wycinanki łowickie kuszą turystów, a możliwość nacieszenia się ich widokiem będzie dla każdego z nas ciekawym doświadczeniem. W trakcie pobytu w tym mieście warto też zwiedzić tak ciekawą placówkę, jaką jest Muzeum Łowickie. Mieści się ono tuż przy rynku, w pięknym, barokowym gmachu. Zwiedzenie tutejszej ekspozycji pozwoli każdemu z nas zapoznać się z historią tego miasta, będzie też świetną okazją do tego, by odkryć bogactwo łowickiej sztuki ludowej. Cennym skarbem jest tu również dawna kaplica św. Karola Boromeusza, we wnętrzu której można się nacieszyć widokiem pięknych dzieł sztuki barokowej.

Dla aktywnych i dla miłośników przyrody
Nie lada gratką w tej części kraju jest Puszcza Kampinoska – wspaniały kompleks leśny, którego najcenniejszy fragment został objęty ochroną jako park narodowy. Puszcza ta może się pochwalić nie tylko wiekowymi drzewami, ale i cennymi zabytkami. Nie brak na jej terenie wojennych pamiątek, takich jak wojenny cmentarz z 1939 roku, znajdujący się w pobliżu wsi Granica. Wielką atrakcja jest też ścieżka przyrodnicza, która prowadzi po terenie rezerwatu Granica, oraz muzeum etnograficzne, na terenie którego zgromadzono kilka ciekawych zabytków dawnego budownictwa ludowego z terenów Puszczy Kampinoskiej. Wielu wrażeń może też każdemu z nas dostarczyć zwiedzenie tak ciekawej placówki, jaką jest Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego.

Mazowsze Zachodnie to ciekawy cel wycieczki i dla tych, których interesuje historia, i dla tych, którzy wolny czas chcą spędzać aktywnie, na łonie natury. W tej części kraju czekają na nas wspaniałe atrakcje, dzięki którym każdy z nas będzie mógł tu spędzić urlop w taki sposób, jaki uzna za najciekawszy.