Kozienicki Park Krajobrazowy – dlaczego warto go odwiedzić?

Kozienicki Park Krajobrazowy – dlaczego warto go odwiedzić?

Puszcza Kozienicka jest rajem dla rowerzystów. To właśnie tam kilkakrotnie miejsce miał LOTTO Poland Bike Marathon. Warto jednak pamiętać, że nie tylko rowerzyści znajdą w niej coś dla siebie. Jest to również niesamowite miejsce na piesze wędrówki. Dziś zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wspaniałymi ścieżkami, które warto odwiedzić.

Ścieżka przyrodniczo-leśna Królewskie Źródła

Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków w Kozienickim Parku Krajobrazowym. Jeśli zastanawiacie się gdzie w słoneczny weekend wybierają się wszyscy mieszkańcy okolicy, to zdecydowanie będą to Królewskie Źródła. Przepiękna trasa zaczyna się przy parkingu w Kajzerówce i biegnie przez rozlewiska rzeki Zagożdżonki. Szlak ma około 3km i nie pożałujecie czasu spędzonego na nim. Na samym końcu trasy znajduje się malownicze źródełko. Nazywane jest Królewskim, ponieważ to właśnie z niego wodę pił król Władysław Jagiełło. Warto poświęcić na ten szlak więcej czasu, żeby móc zatrzymać się przy tablicach informacyjnych i poczytać o otaczającym nas lesie.

Ścieżka przyrodniczo-leśna Jedlnia

Szlak swój początek ma we wsi Jedlnia-Letnisko. Wchodząc na trasę warto mieć na uwadze, że przebiega ona przez rezerwat przyrody, który ma za zadanie chronić około 150-200 letnie drzewostany. Spacerując ścieżką obserwować możemy między innymi stare sosny, dęby, jodły i brzozy. Nie do przeoczenia są tablice informacyjne, które przedstawiają nam ciekawostki o ukształtowaniu terenu i występujących roślinach i zwierzętach. Ścieżka przyrodnicza jest niezwykle urokliwa i warto zarezerwować sobie około 1,5 do 2 godzin na spacer nią.

Rezerwat Krępiec

Jest to jedno z tych miejsc, które zachwycają tak po prostu. Warto przejść się około 6km trasą ze względu na wąwozy, zbiorniki retencyjne i mogiły powstańców, które znajdują się tuż przy szlaku. O ile w wakacje nad zbiornikami spotkać można sporo osób, o tyle na trasie przeważnie będziemy sami. Miejsce to niesamowicie wygląda zarówno wiosną, kiedy kwitnie w nim ogromna ilość pięknych kwiatów, jak i jesienią, gdy liście na drzewach przybierają najróżniejsze kolory. Ścieżka ta jest idealna także dla rowerzystów! 

Bardzo polecamy Wam wejście na inne szlaki niż tylko do Królewskich Źródeł. Oprócz pięknego i spokojnego lasu będziecie mogli odpocząć od zgiełku miasta i zrelaksować się wśród zieleni.