Znamy zwycięzców konkursu “Dom w krajobrazie”!

Znamy zwycięzców konkursu “Dom w krajobrazie”!

“Dom w krajobrazie” to konkurs, który ma na celu wyróżnienie budynków neutralnych klimatycznie. W roku odbyła się jego pierwsza edycja i skierowana była do architektów. Termin zgłaszania prac do etapu pierwszego minął 4 października. Prace konkursowe w drugim etapie można było wysyłać do 22 listopada. Wyniki poznaliśmy 6 grudnia!

Kurpie Białe i Zielone oraz obszar nadwiślański Mazowsza Zachodniego

To był temat pierwszej edycji konkursu “Dom w krajobrazie”. Nie został on wybrany przypadkowo. Po pierwsze organizatorami są: Samorząd Województwa Mazowieckiego i Oddział Warszawski SARP. Drugi powód jest taki, że mazowieckie wsie powoli tracą swój charakterystyczny wygląd i stają się coraz bardziej nowoczesne. Nie ma nic złego w postępie, ale smutna jest utrata malowniczego krajobrazu.

Jaka jest nagroda w konkursie?

Główną nagrodą jest umieszczenie zwycięskich prac w katalogu dla przyszłych inwestorów. Dodatkowo nagrodzeni architekci otrzymali 10 000 zł. Zadanie nie było proste do wykonania, ponieważ oprócz wyglądu domu liczył się aspekt ekologiczny.

Nagrodzonych zostało 10 prac. Wysłanych zostało 27 zgłoszeń architektów z całej Polski. Część z nich pracowała nad projektem indywidualnie, a część zespołowo. Zwycięzcami pierwszej edycji “Domu w krajobrazie” zostali indywidualni architekci: Wojciech Młynarczyk, Mateusz Szydłowski, Maciej Bojarczuk, Tomasz Czerkawski i Lech Borysewicz DUOARCHITEKCI. Dodatkowo nagrody zdobyły dwie pary projektantów: Karol Tomaszewski i Adam Kozłowski oraz Milena Trzcińska i Łukasz Stępnik. Oprócz tego w katalogu zwycięzców znajdą się prace zespołów:

  • Jan Dowgiałło, Anna Zawadzka-Sobieraj, Edyta Kaszuba, mech build sp. z o.o.,
  • Marcin Kwietowicz, Grażyna Stawica, Gaja Bieniasz, Dominika Wąsik, Adam Bobryk, Cezary Kostecki, Bartłomiej Siekierkowski, Marta Tomasik, Piotr Bartkiewicz, Jakub Snopek,
  • JASTAA Sp. z o.o. Adam Stefaniak, Zuzanna Róg, Jacek Młynarczyk, Tomasz Węgrzyn, Weronika Bednarska.

Tegoroczna edycja cieszyła się zainteresowaniem i Organizatorzy chcieliby w przyszłości tworzyć kolejne konkursy w tej tematyce, które dotyczyłyby innych mikroregionów etnograficznych.