Nowy Dwór Mazowiecki – atrakcje i zabytki

Nowy Dwór Mazowiecki – atrakcje i zabytki
fot. pixabay.com

Wybierając się na wczasy na Mazowsze warto odwiedzić podwarszawską miejscowość Nowy Dwór Mazowiecki. Jest to miasto bogate w zabytki i atrakcje turystyczne, przyciągające wielu podróżowiczów.

Prawa miejskie Nowy Dwór Mazowiecki uzyskał w roku 1374 z rąk Księcia Mazowieckiego Ziemowita III. Obecnie jest to nieco ponad czterdziestotysięczne miasto położone na północny-zachód od Warszawy. Co ciekawego kryje w sobie to miejsce? Sprawdź!

Twierdza Modlin

Jedną z wizytówek Nowego Dworu Mazowieckiego stanowi Twierdza Modlin. Położona jest nad zbiegiem rzek Wisły, Narwi i Wkry posiadając spore znaczenie historyczne. To właśnie w tym miejscu król szwedzki Karol Gustaw założył obóz warowny, który przetrwał aż do roku 1660. Następnie w roku 1806 decyzję o budowie twierdzy w Modlinie podjął Napoleon Bonaparte. Jest ona jedną z najstarszych w kraju, choć tak naprawdę w czasach obecnych pozostał po niej jedynie fragment. Zwiedzanie twierdzy przez turystów jest w pełni darmowe, a do jej najważniejszych elementów zalicza się m.in. Bramę gen. J. Dąbrowskiego, Elewator, Działobitnię gen. Dehna, Redutę Napoleona oraz Wieże Tatarską i Wodną.

Kościół Św. Michała Archanioła

Zwiedzając Nowy Dwór Mazowiecki warto również zobaczyć Kościół Świętego Michała Archanioła. Jest to klasycystyczna świątynia, której powstanie datuje się na rok 1792. Mieści się ona w centralnym obszarze miasta w południowej części parku im. Józefa Wybickiego. W ołtarzu głównym świątyni znajduje się m.in. namalowany na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku obraz „Ukrzyżowanie” oraz obraz św. Michała Archanioła, który powstał pod koniec dziewiętnastego wieku. Świątynia była wielokrotnie modernizowana, również po II wojnie światowej, w wyniku której została poważnie uszkodzona.