W domu czy w bloku – gdzie lepiej zamieszkać?

W domu czy w bloku – gdzie lepiej zamieszkać?

Jedni wolą duży ogródek, spokój i ciszę, drudzy natomiast nie wyobrażają sobie codziennych obowiązków związanych z życiem w domu, a także dojazdów do centrum. Niektórzy przez bardzo długi czas mają dylemat gdzie lepiej zamieszkać, czy w domu, czy w bloku. Podpowiadamy plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Czy lepiej mieszkać w domu, czy w bloku?

Zacznijmy od tego, że każdy z nas ma własne preferencje i indywidualne upodobania. Z pewnością obie opcje posiadają swoje plusy i minusy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprecyzować swoje wymagania i zapisać je na kartce. Następnie zestawić je z wszelkimi plusami i minusami zamieszkiwania w danym miejscu.

Zalety mieszkania w domu

Niewątpliwą zaletą własnego domu jest fakt o wiele większej przestrzeni niż w bloku. Zazwyczaj mamy dostęp do własnego ogródka, który możemy stworzyć wedle własnych wizji. Latem, mamy wystarczająco miejsca, aby zapraszać znajomych na grillowanie, a dzieciom postawić basen oraz trampolinę. Domy często zlokalizowane są w spokojniejszych okolicach, gdzie nie występuje hałas i miejski zgiełk, co również jest dużym atutem.

Wady mieszkania w domu

Mając własny dom, należy liczyć się jednak z większymi kosztami jego utrzymania. Po pierwsze musimy na własną rękę zadbać o ogrzewanie, wszelkie remonty elewacji, dachu itp. Warto również podkreślić, że w przypadku własnego domu zawsze jest coś do zrobienia, a wszelkie prace porządkowe musimy wykonywać sami (nawet takie prozaiczne jak odśnieżanie). Nie jest więc to wygodna opcja dla osób starszych i zapracowanych.

Zalety mieszkania w bloku

Alternatywą jest zamieszkanie w bloku, które jest szczególnie popularne wśród osób młodych, singli, którzy chcą być w centrum zdarzeń. Mieszkania w blokach często występują w pobliżu centrum miasta, lub posiadają dobrą komunikację z nim.

Dodatkowo możemy tutaj liczyć na obecność potrzebnej infrastruktury miejskiej – na każdym kroku dostępne są sklepy, lokale usługowe, szkoły, apteki, szpitale oraz miejsca pracy. Do zalet takiego rozwiązania z pewnością należy zaliczyć mniejsze koszty utrzymania i komfort. Wszelkie naprawy elewacji, klatki schodowej, czy problemy związane z instalacją grzewczą są rozwiązywane przez spółdzielnie.

Wady mieszkania w bloku

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. W blokach często bywa głośno, możemy natknąć się na sąsiedztwo wynajmowanych mieszkań, przez co życie mogą utrudniać nocne imprezy. Mieszkanie w pobliżu centrum może być mało komfortowe, ze względu na hałas o każdej porze, szczególnie jeżeli chodzi o większe miasta. Jakość powietrza jest o wiele gorsza, a mieszkania potrafią kosztować więcej lub tyle samo, ile dom na obrzeżach miasta.